GINGER ALE – PRIRODNO FERMENTIRANO PIĆE🥤🍻🥤
Jeste li znali da ovaj preukusni napitak od đumbira možete sami napraviti!? Osim odličnog okusa, taj napitak ima i brojne dobrobiti za tijelo, ako ga se napravi od prirodnih sastojaka.

I sama sam bila ugodno iznenađena kad sam u bespućima interneta naišla na ovaj recept. 😊 Link za originalni recept će biti na dnu stranice. Morala sam ga isprobati jer mi je to jedan od omiljenih okusa i omiljeno pjenušavo piće. Kako kupovne verzije zapravo ne sadrže ni “đ” od đumbira i sadrže ogromne količine šećera i umjetnih dodataka, fermentacija mi je zazvučala prilično dobro! 😆
Postupak uključuje izradu starter kulture i 10-ak dana čekanja, ali rezultat nadoknađuje uloženo vrijeme! 👌
IZRADA STARTER KULTURE
Sastojci:
- 2 žlice naribanog svježeg đumbira
- 1 žlica šećera od šećerne trske
- 2 žlice vode (pročišćene, bez klora)
Postupak:
- staviti sve sastojke u staklenku i promiješati drvenom žlicom ili štapićem
- poklopiti pamučnom tkaninom ili papirnatim ubrusom
- ostaviti na sobnoj temperaturi, dalje od drugih bakterija poput kvasca za kruh, kefira i slično
- jednom dnevno, 5 dana, “hraniti” mješavinu dodavanjem iste količine sastojaka kao kod prvog dana (2 žlice naribanog đumbira,1 žlica šećera, dvije žlice vode)
- spremno je kad se na površini pojave mjehurići, a miris bi trebao biti poput kvasca
- moguće da proces potraje i nekoliko dana duže



Različiti recepti navode smeđi šećer, dok neki kažu da su imali bolje rezultate s bijelim. Ja sam koristila bio šećer od šećerne trske i bila sam zadovoljna rezultatima.
Može se naći i informacija da je bolje ne guliti đumbir ako je iz ekološkog uzgoja, ali nisam probala na taj način. Nekako se činilo čišće za prvih nekoliko puta, dok ne uvježbam recept. Ali vjerojatno ću u budućnosti probati bez guljenja – brža priprema i manje otpada!
Filtrirana voda znači voda bez nekih elemenata, kao što je klor, koji mogu ometeti ili onemogućiti proces fermentacije. Klor bi trebao ispariti ako se voda ostavi da malo odstoji pa je to možda jedan od načina kako dobiti odgovarajuću vodu.
IZRADA NAPITKA OD ĐUMBIRA (GINGER ALE)
Sastojci:
- nasjeckani komad đumbira (10ak cm/ 2-3 žlice)
- 1 litra vode
- 5 žlica šećera
- sok jednog limuna
- 60 ml ocijeđenog startera
Postupak:
- zakuhati đumbir u vodi pa pustiti da kuha 10 minuta
- dodati šećer
- kad se šećer otopi, procijediti i ostaviti da se u potpunosti ohladi
- dodati sok limuna i starter kulturu
- promiješati i pretočiti u boce ili staklenke i držati na sobnoj temperaturi do željene razine “gaziranosti” (2-7 dana)
- povremeno otvoriti kako se ne bi stvorio preveliki tlak 🍾
- kad ste zadovoljni količinom mjehurića, spremiti u hladnjak i potrošiti u roku od nekoliko dana

Starter kultura se može čuvati u hladnjaku. Proces fermentacije će se usporiti, ali ga ipak treba “nahraniti” jednom tjedno.
Đumbir ima blagotvorna djelovanja na ljudski organizam pa ga je poželjno koristiti u raznim oblicima. Iako ginger ale nije najzdraviji mogući način konzumacije ovog korijena, postupkom fermentacije i korištenjem organskih sastojaka činimo taj napitak dobrodošlom poslasticom! 😋

Ovaj recept može poslužiti kao baza za izradu različitih pića. Dodavanjem začina, različitih citrusa, čajeva i voćnih sokova možemo dobiti široku paletu fermentiranih pića. 🍹🥤🍸
Postoje i različite verzije brzih napitaka od đumbira, ali o njima možda neki drugi puta! 😏

Dodatkom npr. sirupa od jagode, dobili bi sasvim novi bezalkoholni koktel. 😉
Follow Us!